Kako provesti raspust i šta kada se on završi?

Dragi naši učenici,

Nadamo se da uživate u slobodnim danima i zimskim čarolijama! Školski raspusti nisu slučajno tako osmišljeni, već predstavljaju vreme u toku kog treba da se odmorite, družite, uživate sa porodicom. Najmanje treba da vreme trošite na kompjuteru, ali shvatamo čari moderne tehnologije. Imamo nekoliko predloga kako da na najbolji način utrošite raspust koji vam je preostao.

Izađite na kafu sa prijateljima. Ne mora to biti kafa, družite se na koji god način vam to odgovara. Vreme provedeno sa dragim ljudima nam “puni baterije”, odnosno daje nam pozitivnu energiju. Ljudi su socijalna bića, a naročito u tinejdžerskom dobu kada tražimo odobrenje i kontakt sa drugim ljudima. Idite na klizanje, kuglanje bilo koju fizičku aktivnost. Prijaće vam, a time i čuvate svoje zdravlje.

Posetite pozorište/bioskop. Gledajte neki film ušuškani u svojoj sobi. Filmovi i pozorišne predstave nam razvijaju maštu i svakako utiču na razvoj inteligencije i proširivanje iskustva.

Naučite neku novu veštinu. Radite na svom neformalnom i informalnom obrazovanju. Neformalno obrazovanje se stiče putem kurseva, edukacija na koju god temu želite. Razvijajte hobi. “Sive ćelije” najbolje rade kada su uposlene sa više različitih zadataka. Možete na primer, naučiti kako se piše blog, ili vodi facebook stranica. Možete naučiti da heklate ukoliko je to vaše polje interesovanja. 🙂 Koristite se internetom, vaše sposobnosti vezane za informacionu tehnologiju su na mnogo višem nivou nego kod prethodnih generacija, iskoristite to.

Radite šta god da vas čini srećnim, u tome je suština raspusta!

Pitate se, a šta kada ponovo počne škola? Još jedan razlog za sreću, videćete sve drugare koje niste imali prilike da viđate tokom raspusta. Znamo da je teško prilagoditi se ponovo režimu u kom je obaveza škole. Zato vam dajemo par saveta: nekoliko dana pred kraj raspusta nađite neku obavezu, navijte sat uvek u isto vreme, biće vam lakše da ustanete ujutro; planirajte, zapišite u svesku sve u čemu želite da budete bolji u drugom polugodištu, to može biti disciplina i ponašanje, gradivo iz nastavnog predmeta, želite da budete aktivniji u životu škole, želite da imate odličan uspeh na kraju školske godine… Postavljanje i vizualizovanje ciljeva doprinose njihovom ostvarivanju.

I ne zaboravite, srednja škola je jedinstveno iskustvo, iskoristite je na najbolji mogući način! Previše će brzo proći.

Školski pedagog, Ivana Kevac