Osvojeno drugo mesto na takmičenju “Semaforizacija srednjoškolaca 2013”

Skoro 400 maturanata iz novosadskih škola na zanimljiv i pre svega edukativan način, dodatno su se upoznali sa pravilima u saobraćaju, ali i važnosti njihovog poštovanja zahvaljujući projektu “Semaforizacija” Centra za promociju bezbednosti saobraćaja i gradske Uprave za sport i omladinu.

Projekat „Semaforizacija“ ima za cilj povećanje bezbednosti mladih u saobraćaju, kroz edukaciju i testiranja, što doprinosi razvijanju svesti o značaju poštovanja saobraćajnih propisa kod učenika završnih razreda srednjih škola. Projekat se realizuje Centar za promociju bezbednosti saobraćaja, uz podršku Kancelarije za mlade Grada Novog Sada i JKP „Parking servis“.

Doprinos su dali i Odeljenje Saobraćajne policije u Novom Sadu, Agencija za bezbednost saobraćaja i preduzeće “Parking servis”.

U Tehničkoj školi “Mileva Marić Ajnštajn” koja je prošlogodišnji pobednik, organizovan je kviz, a pehar sa drugo mesto su ovom prilikom osvojili učenici Srednje škole SVETI NIKOLA iz Novog Sada.

Poražavajuću statistiku u svetu prati i Srbija, gde svake godine saobraćajne nesreće odnesu u proseku oko 1.000 života. Mladi su i dalje naugroženija kategorija učesnika u saobraćaju, a neprilagođena brzina je najčešći uzrok nezgoda.

S ciljem povećanja bezbednosti saobraćaja i razvijanja svesti o značaju poštovanja propisa kod mladih Školsko obrazovni centar Sveti Nikola je uzeo učešće na ovom kvizu i zauzeo zavidno 2. mesto među 400 maturanata novosadskih srednjih škola.

“Bitne stvari oni znaju i da je potrebno da vežu pojas, a na nama je da im objasnimo zašto je to jako bitno, i mi treba da im predočimo koje su to sve opasnosti i šta mogu očekivati ako ne poštuju pravila”, kaže Marijana Jovanović, predsednica Centra za promociju bezbednosti saobraćaja.

Grad Novi Sad je i ovom prilikom podržao projekat, a podržaće i sve ostale koji za cilj imaju pre svega bezbednost mladih u saobraćaju.

“Mi smo već podržali projekte koje podnose razna Udruženja, poput Udruženja motociklista, koja rade na pitanju bezbednosti motociklista i na žalost tu imamo najviše nesrećnih slučajeva i na tome treba najviše raditi”, kaže Predrag Svila, član Gradskog veća Novog Sada.

U okviru takmičenja demonstrirane su tzv. “pijane naočare”, koje simuliraju reakcije mozga i nijedan učenik nije mogao da kontroliše svoje pokrete. Zaključak je – pijani za volan ne sedajte.

1 comment

• Goran
    / Reply

Cestitam!!! Pozdrav od saobracajaca iz Kraljeva!