Usklađenost obrazovanja sa potrebama tržišta rada na lokalnom nivou

Srednje škole Sveti Nikola i Hipokrat su se odazvale pozivu i uzele aktivno učešće na okruglom stolu na temu „Usklađenost obrazovanja sa potrebama tržišta rada na lokalnom nivou“ koji organizovala Filijala Nacionalne službe za zapošljavanje Novi Sad 04.12.2013. Konferencija je doprinela da se celovitije sagleda problematika usklađenosti kompetencija radne snage sa potrebama poslodavaca i tržišta rada. Kao okvir za diskusiju na okruglom stolu su prezentovani rezultati situacione analize kadrovskih i obrazovnih potreba poslodavaca, koja je urađena u okviru projekta MATCHDO.

Ono što je značajno ja da su za istim stolom razmenjena mišljenja stručnjaka u oblasti razvoja ljudskih resursa, predstavnika obrazovnih institucija, NVO, predstavnika relevantnih državnih institucija i institucija lokalne samouprave i predstavnika menadžmenta kompanija, koje planiraju zapošljavanje značajnog broja radnika.

Ovaj događaj je organizovan u okviru projekta “Podizanje učinka i konkurentnosti i usklađivanje potreba privrede sa ponudom tržišta radne snage putem umrežavanja javnog i privatnog sektora” (MATCHDO – Raising performance and competitiveness and matching the demands of the economy and the offers of the labour market through public – private networking) koji je u okviru Lifelong Learning programa finansiran od strane Evropske Komisije. Projekat kroz formu partnerstva zajednički implementiraju Otvoreni univerzitet Subotica, Nacionalna služba za zapošljavanje i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice iz Novog Sada

Zaključci okruglog stola poslužiće kao polazna tačka za rad na prevenciji nespremnosti tržišta radne snage da izađe u susret budućim potrebama poslodavaca.